Şanzıman araç içerisinde oldukça önemli bir parçadır. Vites kutusu olarak da adlandırılmaktadır. Araç içerisinde bulunarak, motordan aldığı gücü, tekerleklere iletmektedir. Fakat bu güç direkt olarak iletilmemektedir. Aynı zamanda, aracın geri vitese alındığında geri gitmesini, ileriye takıldığında ileriye gitmesini, hızın sabit bir şekilde kalmasını ve yüksek hıza çıkıldığında yakıt tasarrufunu sağlamaktadır. Şanzıman çeşitleri bulunmaktadır.

Manuel Şanzıman Nedir?Vites kullanan kişi tarafından değiştirilmektedir. Otomatik Şanzıman Nedir? Otomatik şanzıman, aynı manuel şanzıman gibi, adından da anlaşılacağı gibi, otomatik olarak vites değiştirilen şanzıman sistemleridir. Vites değişmesi gerektiği durumlarda vites kendiliğinden değişir.

Şanzıman Onarımı

Şanzıman parçasının önemli bir işlevi bulunmaktadır. Miller, vites çatalları ve dişlilerden oluşmaktadır. Bu parçalar, aracın durur haldeyken harekete geçmesini, ileri vitesteyken ileriye ve geri vitesteyken geriye gitmesine yardımcı olmaktadır.

Şanzımanlar elektronik parçalardır. Bu sebeple de arızalanabilirler. Bu arızalar sıklıkla sürücülerin karşısına çıkmaktadır. Bu arızaların en temel sebebi, vitesin doğru bir şekilde değiştirilmemesinden kaynaklanıyor. Vitesi eğer tam olarak değiştirmezseniz, bu tür arızalarla karşılaşabilirsiniz.

Şanzıman Onarımı

Şanzıman çeşitli sebeplerden ötürü arızalanabilir. Bu arızlar kurtarılabilir. Ancak arızanın önüne geçebilirsiniz. Şanzıman ömrünü uzatabilmek için:

  • İlk olarak aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırın. Bu bakımların içerisinde yağ ve filtre bakımları da bulunmaktadır. Yağ ve filtre bakımlarının düzenli yapıldığı araçlar, kolay kolay arızalanmamaktadır.
  • Yokuş yukarı araç park edecekseniz, ilk olarak el freni çekerek, aracın sabit olmasını sağlayın.
  • En önemli nokta, vitesleri doğru bir şekilde değiştirin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, viteslerin doğru bir şekilde değiştirilmemesi, şanzıman arızalarına sebep olmaktadır.